Save money at Bathtime with Ivory 2 in 1!

Check out Ivory 2 in 1!

Thanks to Influenster, I was able to be a part of a review panel for the New product from Ivory...Ivory 2 in 1 Hair and Body wash! I can honestly say that I was  a bit skeptical...... I have very sensitive skin and so do my kids! I am pleased to say that the Ivory 2 in 1 was great for our sensitive skin and had a very "Clean" scent!

The kids hair was left soft and conditioned and so was their skin!

The  best part was that I could eliminate a few bottles from the tub. The scent of the Ivory 2 in 1 was perfect for the kids AND for my husband and I! So...maybe the eliminated bottles were replaced with more toys but at least it is less product to buy at the store! The size is fantastic too! 1 bottle has lasted us quite a while so I can simply add it to the grocery list.

My advice is to try it and see how it works for you! It is a great value and fantastic for the whole family!

Check out their Facebook page

Photo Deals at Walgreens

Save MONEY this week when developing your pictures with Walgreens!

Walgreens Neighbors With Walgreen's Photo Services, you can quickly upload, edit, and order your prints! Remove red eye, add a border, crop, add effects and so much more. It is so EASY to do!

From your home computer, you can order prints in almost any size and even order  wall art, mugs, calenders and gifts (Father's Day is coming up!) then pick most items up at your local Walgreens in about an our OR have them shipped for FREE!

PLUS...Its like getting FREE online storage! I personally have photos stored all the way back to 4 years ago with NO CHARGE and no threat of deletion.

Get 4x6 prints for only 10 CENTS! (orders of 75 or more)

Save Money with Homemade Gift Boxes!

I guess the "greener" I get....the more "hippie" I am getting! I HATE seeing wrapping paper used then tossed away. Don't get me wrong though, I am not the type of person who reuses it either! Not only do I hate seeing the waste....I HATE seeing the price! Too often, I spend more on the card, gift bag, tissue paper, and bow than I did on the present! This Mother's day, I came up with a quick & cute solution which was as much fun to make as it was to give.

This year, my children made HOMEMADE GIFT BOXES! 

We started with a normal cereal box. The steps were so simple and the kids had a blast doing it.

Step 1
1. Reuse an old cereal box. Find the seam on the inside of the box.

Step 2

2. Gently separate the seam from the rest of the box. This will give you a nice clean line
and will make it so easy to reassemble.

Step 3

3. Now, fold the box open and lay it flat for the kids to color on. The inside is a great "kraft" colored surface so let the kids color away.

Step 4
4. When the kids are done, fold the box back into its original shape and tape down starting with the seam. Secure the seam, top, and bottom with a little tape and you are good to go!

BIG problem!

5. If you are wrapping something larger.....Go back to what you did in high school to cover your books! Grab your paper grocery bag and cut it down 1 side seam then along the entire "base" of the bag. Color the plain side of the bag and wrap gifts just like you would with wrapping paper.

Art work or gift box?

The recipients of the gifts did not mind one bit being handed special artwork and they didn't want to rip it! This is DEFINITELY something we will be doing more often. I have been reusing cereal boxes for some time to ship my Ebay items and I quickly realized that they have so many more uses! I hope that you enjoy this quick tip on how to save money when gift giving and try it next time you celebrate.


Healthy Snacks 


Right to your Door!

I recently embarked on a journey to feed my family healthier foods and I also vowed to save money while doing it. The problem was that the foods were not always good NOR were they budget friendly. I started looking around for where to start and discovered NatureBox!

Nature Box sends high quality snacks to  your home each month for only $19.99 per month. You get anywhere from 4-6 snacks which makes them less than $5 per item. May sound pricey BUT as far as organic snacks go...its a pretty good deal!